Kimbino
Kimbino

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

10 października 2022

Inflacja pędzi i trudno prognozować, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. A jedno jest pewne: tanio już było. W związku z tym warto zastanowić się, jak zadbać o swój domowy budżet. Znaczna część miesięcznych środków finansowych jest przeznaczana na żywność i to właśnie na tym aspekcie się skupimy. Podpowiadamy, jak oszczędzać na zakupach spożywczych!

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Zakupy spożywcze dla jednych są przyjemnością, dla innych udręką. Jeśli jednak odpowiednio się do nich przygotujemy, to nie tylko przebiegną znacznie sprawniej, ale przede wszystkim umożliwią kontrolę wydatków. Każdy w dzisiejszych czasach zadaje sobie pytanie, jak oszczędzać pieniądze i nie ma tu nic do rzeczy zasobność portfela. W końcu inflację odczuwamy bez względu na to, ile zarabiamy i nikt nie chce przepłacać. Rzetelne podejście do tematu zakupów spożywczych może pomóc nam w generowaniu oszczędności. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, gdy wybierasz się na zakupy!

listy zakupów
Freepik.com

5 wskazówek, jak oszczędzać pieniądze na zakupach spożywczych

1. Planuj posiłki i twórz listy zakupów

Nikogo nie zaskoczymy, jeśli powiemy, że listy zakupów pomagają nam w oszczędzaniu. Nie kupujemy wówczas niepotrzebnych produktów, a skupiamy się na tym, czego faktycznie potrzebujemy. Aby wiedzieć, czego potrzebujesz, musisz zrobić rekonesans w lodówce, szafkach i spiżarce. Sprawdź, czego Ci brakuje z produktów, które są bazą do posiłków – np. cukier, mąka, kasza, ryż, makaron itd. Poza tym sprawę ułatwi rozplanowanie posiłków i stworzenie do nich listy potrzebnych produktów.

2. Przeglądaj gazetki promocyjne sklepów

Oszczędzanie na zakupach to nie tylko kupowanie tego, co potrzebujesz, ale też wyszukiwanie korzystnych cen. Zachęcamy, by przy tworzeniu listy zakupów korzystać z gazetek promocyjnych. Odwiedź www.kimbino.pl, gdzie dostępne są świeże ulotki różnych sklepów spożywczych i marketów (np. Biedronka, Lidl, Dino, Lewiatan, Delikatesy Centrum i innych). Poluj na oferty i oszczędzaj pieniądze. Pamiętaj też, że osiedlowe sklepy spożywcze czy targi zwykle mają wyższe ceny niż markety, ale możesz tam spodziewać się np. warzyw i owoców od lokalnych dostawców, które mogą być w korzystnych cenach (a do tego są zdrowe!).

3. Złota zasada: nie rób zakupów, gdy jesteś głodny/a

Kiedy jesteś głodny/a, masz ochotę na mnóstwo rzeczy. Nie tylko wtedy kupujesz więcej, ale też sięgasz po produkty, które mogą mieć gorszy skład czy wyższą cenę. Zachęcamy, by udać się na zakupy spożywcze z pełnym żołądkiem – np. po sytym śniadaniu czy obiedzie z deserem (wyeliminujesz zachcianki na słodkości).

4. Zamrażaj, wekuj, pakuj próżniowo

Efektem ubocznym kupowania mniejszej ilości produktów jest to, że nie marnujesz żywności, której nie dasz rady zjeść. Może jednak zdarzyć się, że zostanie Ci porcja sosu, uda Ci się kupić mięso na promocji albo zostanie Ci trochę świeżego pieczywa z piekarni. Nie wyrzucaj! Większość dobrych, nieprzeterminowanych produktów można przechowywać. Sosy, puree, musy możesz wekować, pieczywo i mięso mrozić, a gotowe dania pakować próżniowo i przechowywać w lodówce lub zamrażalce. To świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale i czasu!

5. Korzystaj z aplikacji i kart lojalnościowych

Gazetki promocyjne to jeden ze skuteczniejszych sposobów na oszczędzanie, ale warto również sprawdzić dodatkowe oferty, jakie oferują sklepy spożywcze dla swoich stałych Klientów. Mogą to być np. specjalne kupony w aplikacjach lub karty lojalnościowe. W zależności od sklepu, mogą pojawić się np. obniżki na poszczególne produkty, rabaty kwotowe czy procentowe na te albo kolejne zakupy. Jeśli oprócz tego, jak oszczędzać pieniądze na zakupach spożywczych, interesuje Cię oszczędzanie czasu – rozważ zakupy spożywcze online!

Co jeszcze pomoże w oszczędzaniu na zakupach spożywczych?

Powyższe wskazówki to zdecydowanie najbardziej praktyczne rozwiązania, z których powinien korzystać każdy, gdy idzie na zakupy. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić, by kupować rozsądnie i nie wpaść w pułapki wiru zakupów.

Psychologowie radzą, aby brać ze sobą gotówkę zamiast karty, ponieważ zmusi nas to do liczenia i bardziej rozważnych zakupów. Inną radą jest wzięcie małego koszyka albo torby na zakupy zamiast wielkiego kosza.

Co ciekawe, eksperci odradzają także odwiedzanie koszy wyprzedażowych. Choć z pozoru to świetny sposób na wydawanie mniej, to jednak najczęściej przy okazji sięgamy po produkty, których wcale nie potrzebujemy. Możesz natomiast rozważyć kupowanie produktów z krótkimi terminami ważności – większość z nich można np. zamrozić czy przygotować z nich dania tego samego dnia, a często cena jest niższa o nawet 50%!

Metod na to, jak oszczędzać pieniądze na zakupach spożywczych jest wiele – wybierz te, które Ci odpowiadają i sprawiają, że zakupy są dla Ciebie satysfakcjonujące, szybkie i po prostu udane!

Wyszukiwanie

Zarejestruj się i korzystaj z wszystkich benefitów.